Lezzet Tanesi

Niçin Gemlik Zeytini? Çünkü;
*Gemlik Zeytinleri Coğrafi İşaretini taşıyan zeytin Gemlik, bölgesi zeytinlerinden üretilmekte olup, bölgesine özgü ve dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmeyen bir yapıya ve lezzete sahiptir.
*Dünyada zeytin sektöründe lider konumunda olan her bölgenin bir Coğrafi İşareti vardır. Coğrafi İşaret belgesi zeytinin coğrafi yapısı, iklimi, yetiştirme şekli ve daha birçok etkenle kendine özgü karakteristik özellikler taşıdığının simgesidir. Ülkemizde bu belgeye sahip tek zeytin türü sadece Gemlik Zeytinleridir
*Dünyanın en kaliteli zeytinidir. İspanyolların sofralık olarak bilinen "Manzanilla" zeytini ile rekabet edebilecek tek zeytinimiz Gemlik Zeytinidir.
*Doğal siyahtır, dalında karardıktan sonra toplanır. Hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmaz doğal haliyle soframıza gelir.
*Gemlik Zeytinleri elle toplanır. Elle toplanması zeytinin diğer toplama yöntemleriyle toplanması esnasında oluşan kayıpları ortadan kaldırır. Toplanan zeytinler bekletilmeden günlük olarak salamura edilir.
*Küçük çekirdekli olup ince kabuklu ve etlidir. Dayanıklı olup raf ömrü diğer zeytinlere göre uzundur.
*Gemlikte Zeytin üretimi yapan firmaların birçoğu aile işletmesi olup zeytinleri kendi bahçelerinde ve kendi bahçelerinde ve kendi tesislerinde tamamen bilimsel tekniklerle yetiştirip üretmektedirler. Zeytini yapan ve pazarlayan firmaların tamamı gıda kodeksine uygundur.
*Gemlik çeşidi siyah sofralık bir özelliğe sahip olmakla beraber yağlık olarak bilinen Ayvalık zeytininden %6 daha fazla yağ ihtiva etmektedir.
*Gemlik dışında birçok yere Gemlik Zeytini ağacı dikilmektedir. Unutulmamalı ki zeytine tadını veren ağacın yanı sıra, hava, toprak ve iklim yapısıdır ve Gemlik Zeytinini özel yapan ağacı-havası-toprağı-iklimidir. Gerçek Gemlik zeytini almak için ambalajında Coğrafi İşaret bulunan markaları tercih edin